Dron tu lata! – gdzie to zgłosić?

Drony, zarówno wykorzystywane są przez wojsko jak i w celach rekreacyjnych, muszą mieć specjalne pozwolenie na wzbicie się w powietrze niedaleko lotniska . Fakt ten doskonale znany jest przez służby mundurowe i tu raczej rzadko zdarzają się przewinienia.

Inaczej jest w przypadku cywilnym – kiedy ktoś zbiera informacje dla siebie lub na sprzedaż. Dlatego też, jeśli zauważysz drona w odległości nie dłuższej niż pięć kilometrów od lotniska – zgłoś to koniecznie! Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest odpowiedzialna za nadawanie pozwolenia na takie loty – jeśli jej nie wyda, nie wolno Ci wzbijać się dronem w powietrze.

Stref, w których nie wolno latać dronem, jest kilkanaście. Jeśli nie wiesz, gdzie się one znajdują – koniecznie skorzystaj z mapki CTR, aby uniknąć nieprzyjemności.

Pamiętaj też, że możesz zgłosić każde pojawienie się w niedalekiej okolicy Ciebie drona. To, że nie lata on niedaleko lotniska nie oznacza, że nie łamie innych przepisów – może naruszać Twoją prywatność, zakłócać przebieg prywatnej imprezy.