Grawerstwo

Obecnie tradycyjne grawerstwo jest coraz rzadziej spotykane. Kiedyś był to zawód bardzo popularny i cieszył się dużym prestiżem. Grawerzy byli postrzegani jako artyści, którzy w niejednokrotnie trudnym materiale wykonywali przepiękne prace.

Zdobili artystyczne przedmioty wykonane z metali szlachetnych, kości słoniowej, szkła czy kamienia. Precyzyjne wzory na ich powierzchniach rytowali techniką skrawania. A służyły im do tego specjalne ręczne narzędzia zwane rylcami, których stalowe ostrza miały bardzo dużo profilowanych końcówek.

Umiejętności grawerskie były także wykorzystywane przy produkcji pieczątek, matryc do banknotów, czcionek drukarskich. Dzisiaj tego rodzaju prace zostały prawie całkowicie zautomatyzowane, podobne efekty jak dawniej osiąga się również stosując metody chemiczne. Narzędzia grawerskie można najczęściej spotkać w zakładach jubilerskich, gdzie kładzie się jeszcze nacisk na indywidualny charakter wytwarzanych przedmiotów.

Głównie stosowane są do wyrobu i zdobienia biżuterii, na której graweruje się często wzory wskazane przez klientów zakładów. Tutaj przykładem mogą być obrączki ślubne, których indywidualność jest oczywista. Do wykonania takich prac na specjalne zamówienia grawerzy stosują jeszcze dawne narzędzia, choć wspomagają się już często nowoczesnymi technikami.

Dysponują dzisiaj elektrycznymi grawerkami do ręcznego grawerowania, które dzięki końcówkom widiowym umożliwiają robienie wzorów w różnych tworzywach. Wspomagani technologicznymi rozwiązaniami mogą swoje prace wykonywać w ceramice, stali, złocie, srebrze, plastiku, mosiądzu, szkle, aluminium.