Podstawowy zestaw narzędzi dla elektronika

Współczesne urządzenia, z których korzystamy każdego dnia budowane są w oparciu o zespoły elektroniczne. Ich trwałość jest przewidziana na określony czas i w momencie, gdy ulegają awarii mamy problem. Sami nie jesteśmy w stanie dokonać naprawy takiego sprzętu czy chociażby sprawdzić, co się w nim zepsuło. Wtedy to z pomocą przychodzi nam profesjonalista, który zajmuje się takimi naprawami.

Dobrze przygotowany serwisant powinien dysponować odpowiednim do zepsutego sprzętu zestawem narzędzi. Do takiego podstawowego należą na pewno śrubokręt krzyżakowy, płaski i gwiazdkowy potrzebne do odkręcania wielu śrubek. Od rozkręcania sprzętu i szukania przyczyny jego awarii zaczyna bowiem swoją pracę każdy elektronik. Dobrym rozwiązaniem w tych narzędziach są obrotowe główki pomocne bardzo przy rozkręcaniu, bo odciążają dłoń podczas ruchu obrotowego.

Niezbędne są też kombinerki różnej wielkości i kształtu przydatne do trzymania lub odginania niewielkich elementów. W pracy elektronika konieczne są obcinaczki do przecinania kabelków, próbnik do sprawdzania napięcia w obwodzie, narzędzie z regulacją do ściągania izolacji z kabli, dobrej jakości miernik do sprawdzania różnych parametrów urządzeń elektronicznych, miarka i stacja lutownicza, bez której nie można wykonać naprawy sprzętu. Do wykonania dobrej jakości lutów używana jest kalafonia i cyna. Przydatny jest także dobrej marki scyzoryk, który pozwala otwierać precyzyjnie różne części naprawianego urządzenia.