Systemy operacyjne

W obliczu wciąż rosnącej konkurencji firmy telekomunikacyjny mają pełne ręce roboty. Pierwszy smartfon pojawił się na rynku zaledwie 7 lat temu, a już przeszedł ogromną metamorfozę pod względem technologicznym.

Wciąż najpopularniejsze są smartfony działające na systemie Android. Pojawiły się w 2003 roku i od tej pory używane są m.in. w urządzenia HTC, Samsung czy Motorola. Poza podstawowymi funkcjami obsługi internetu, gpsa, map, kalendarza itd w 2008 roku firma wprowadziła Android Market pozwalający na ściąganie setek aplikacji, które mają pomagać użytkownikowi w codziennym życiu. Dość popularne dziś są także urządzenia Blackberry, które skupiają się na ułatwianiu posiadaczowi telefonu wszelkich procesów komunikacyjnych poprzez umieszczanie ich w jednym miejscu. W 2012 roku wprowadzono system Firefox OS zaprzyjaźniony w tym momencie z urządzeniami Alcatela oraz Panasonica i Sony. Systemem pierwszych dostępnym smartfonów był natomiast iOS używany oczywiście w słynnych iPhone’ach.

Stąd już tylko kilka kroków dzieli telekomunikację od Symbiana oraz najnowszego Windows Phone. Pierwszy, do 2010 roku, stanowił najczęściej wykorzystywany system operacyjny dla smartfonów na świecie. Jego największymi partnerami byli Ericsson oraz Nokia, która w ostatnim czasie połączyła się z Windowsem i zmieniła cały swój system.