Szlifierki

Prawie w każdym niewielkim zakładzie mechanicznym czy stolarskim natkniemy się na szlifierki. W każdym z nich używane są w tym samym celu tyle tylko, że pracują na innym materiale. Są duże szlifierki kątowe z mocnymi silnikami, które nie ważą dużo i dość łatwo się nimi operuje.

Różnią się między sobą niewiele, ale mają możliwość wykonywania innych funkcji. Małe szlifierki kątowe to bardzo wygodne urządzenia sprawdzające się znakomicie w wykonywaniu długotrwałych prac. Są poręczne i bezpieczne, bo posiadają zamontowaną blokadę zabezpieczającą przed powtórnym włączeniem się narzędzia.

Niewiele ważą, są ergonomiczne i bardzo wydajne. Takiej niewielkiej szlifierki kątowej można używać na potrzeby domowe, a nie tylko w profesjonalnych warsztatach. Szlifierki tnące zazwyczaj wykorzystują kamieniarze, bo one są tak skonstruowane, że wykonują dość głębokie cięcia w kamieniu.

To bardzo specjalistyczne urządzenie pracuje także z dużą dokładnością w stali. Można stosować przy nim wymienność tarcz w zależności od planowanej grubości cięcia. Są jeszcze bardzo wszechstronne szlifierki proste, które wbrew nazwie sprawdzają się nawet w dość trudno dostępnych miejscach przeznaczonych do oszlifowania.

Wszystkie modele tych narzędzi ręcznych mogą pracować na powierzchni różnych tworzyw. Ich zaletą jest to, że niewiele ważą i możemy z nimi pracować w różnych miejscach, bo są łatwe do przeniesienia. Inaczej jest ze szlifierką podwójną, która funkcjonuje raczej stacjonarnie i na pewno jest modelem urządzenia chętnie kupowanym do wyposażenia warsztatów.